WIZYTA DARIUSZA KNAPA

W dniu 20 marca 2023 r. w przeddzień kalendarzowej wiosny do Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali przybył zaproszony gość – pan Dariusz Knap – edukator przyrodniczy, członek Koła Łowieckiego nr 10 ,,Jaźwiec” w Chęcinach, członek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ Oddział Chęciński oraz twórca artystyczny DK Precjoza Myśliwskie. Jak mówi o sobie ,,Myślistwo jest moją pasją” i dlatego z wielkim zaangażowaniem przygotowuje się do tego typu spotkań, co sprawia mu ogromną radość. Zajęcia o ekologii i przyrodzie prowadzi społecznie w różnego rodzaju Placówkach Oświatowych i nie tylko od ponad 12 lat, co ważne nie pobierając za nie wynagrodzenia. Podczas spotkania wiedza uczniów została wzbogacona o zadania myśliwego, podkreślając jego rolę w ochronie zwierząt, jak i walkę z kłusownictwem (plagą naszych lasów), ochronę upraw rolnych przed zwierzyną dziką. Przedszkolaki i uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o różnych gatunkach zwierząt i ich zwyczajach jakie można spotkać w okolicznych lasach (m.in. łosia, jelenia szlachetnego, sarnę, dzika, wilka, borsuka, lisa,  kunę), a tym samym dowiedzieć się co to są: słuchy, cewki, trzeszcze, strzyża, omyk, cewki, badyle, skoki, szable, fajki, turzyca. Ważnym elementem prelekcji były również zagadnienia związane z ekologią i ogólnopolską akcją „ Stop Pożarom Traw”. Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni  w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Bądźmy odpowiedzialni i reagujmy na takie praktyki! Ogromne zainteresowanie wzbudził również pokaz wabienia zwierzyny, a także konkursy, które miały za zadanie utrwalenie zdobytych wiadomości. Uczniowie mieli okazję zobaczyć  i dotknąć prawdziwe zrzuty poroża łosia, jelenia, daniela, sarny w większości znalezione w lesie. Ponadto dla chętnych dzieci mogły wykonać sobie zdjęcie w specjalnie przygotowanej fotobudce. Było to tylko preludium, gdyż pan Dariusz zaprosił uczniów na wycieczkę „Tropami dzikich zwierząt” do lasu Leśnictwa Podzamcze i ognisko. Mamy nadzieję, że zdobyta tak gruntownie wiedza (teoretyczna i praktyczna) pozwoli wnikliwiej obserwować przyrodę i zachęci  do działań proekologicznych. Dziękujemy serdecznie za fantastycznie przeprowadzoną prelekcję, nagrody i wspaniałą atmosferę.

Wizyta Dariusza Knapa

Utworzono dnia 15.04.2024, 21:45