TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

15 marca w naszej szkole podsumowaliśmy obchody XXXII Tygodnia Kultury Języka. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był cytat Marka Hłaski: „Życie, które mi dano jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”. W trakcie całego tygodnia przypominaliśmy opowieści zapisane w legendach i mitach, a także uczyliśmy się pisać własne, niepowtarzalne i wyjątkowe historie. W tym roku poznawaliśmy także bliżej twórczość Czesława Miłosza oraz podjęliśmy działania, które miały na celu pobudzić wrażliwość i kreatywność uczniów, a także skłonić do dbałości o poprawność językową. W tym celu uczniowie wzięli udział w ciekawych konkursach i projektach. Warto nadmienić, iż jednym z pomysłów było stworzenie szkolnego wydania „Mikołajka”, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich kaligraficznych umiejętności oraz stworzenia pięknego „zapasu” lektury dla przyszłych pokoleń. Poniżej prezentujemy wyniki tegorocznych zmagań:

Konkurs dla klas I-III pod hasłem „Klasowy Mistrz Bajania”:

Klasa I – Maciej Bentkowski

Klasa II – Oliwia Stępień

Klasa III a – Lena Wierzbicka

Klasa III b – Natalia Metryka

Konkurs wiedzy o polskich legendach (klasa IV):

I miejsce –  Nikola Bentkowska

II miejsce – Nikola Jamróz

III miejsce – Franciszek Wolański

Konkurs mitologiczny (klasa V)

I miejsce – Martyna Kosińska

II miejsce – Kalina Sobaś

Konkurs „O Pióro Pani Dyrektor” (klasa VI)

I miejsce – Jana Leśniewska

II miejsce – Aniela Wojcieszyńska

III miejsce – Lena Czarnecka

Projekt „Mikołajek – piórem i pazurem”, wyróżnieni:

Marcelina Szumera, Natalia Baran, Martyna Kosińska

Projekt „Poezja Czesława Miłosza jak malowana”, wyróżnieni:

Amelia Kania, Jan Stępień, Wojciech Szot

XXXII Tydzień Kultury Języka w naszej szkole był również wyjątkowy pod względem liczby zaangażowanych osób – nie tylko uczniów, lecz także nauczycieli. Na jego zakończenie pozwoliliśmy sobie na mały „żart” prowadzących – do zabawy zaprosiliśmy chętnych nauczycieli, których zadaniem było przeczytanie „łamańców językowych”. Nasi pedagodzy, na czele z Dyrekcją szkoły, spisali się wzorowo. W murach szkoły wybrzmiała przepiękna polszczyzna z całym zestawem szeleszczących głosek i zabawnych połączeń wyrazowych, których urok przebił jedynie uśmiech i radość uczniów z popisu odważnych nauczycieli. Wszystkim osobom zaangażowanym w obchody Tygodnia Kultury Języka składamy serdeczne podziękowania – uczniom, nauczycielom oraz naszym Paniom Dyrektor. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań, za rok. Tymczasem pozostańmy z myślą pani dyrektor Anny Łukasiewicz, wedle której najpiękniejszym językiem na świecie jest właśnie język polski. Dbajmy więc o jego poprawność!

Tydzień kultury języka

Utworzono dnia 15.04.2024, 20:13